YUNAK
YUNAK BELEDİYE BAŞKANLIĞI

Coğrafi Konumu

Coğrafi Konumu

  YUNAK İLÇESİNİN COĞRAFİ KONUMU:
Konya İli İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan bir il merkezidir. Kuzeyde Ankara, kuzeybatıda Eskişehir, güneyde Mersin, Antalya ve Karaman, batıda Isparta ve Afyon, doğuda Niğde ve Aksaray ile komşudur. Merkez ilçe dahil 31 ilçesi vardır: Merkez ilçe, Karatay,Meram, Selçuklu. Diğer ilçeler ise: Ahırlı, Akören, Akşehir, Altınekin, Beyşehir, Bozkır, Çeltik, Cihanbeyli, Çumra, Derebucak, Doğanhisar,Derbent, Emirgazi, Ereğli, Güneysınır, Hadim, Halkapınar, Hüyük, Ilgın, Kadınhanı, Karapınar, Kulu, Sarayönü, Seydişehir, Taşkent, Tuzlukçu, Yalıhüyük ve Yunak’tır.
Yüzölçümü bakımından Türkiye`nin en büyük ili olan Konya, arazi bakımından oldukça sade bir görünümdedir. Konya Ovası Güneyde Toros Dağları ile ortada Obruk Yaylası arasında yer alır. Obruk Yaylasının kuzeyinde Tuz Gölü Çanağı, batıdaki Akşehir ve Yunak ovası arasında Cihanbeyli yaylası yer almaktadır.
Konya`nın batısında yükselen Batı Toros Dağ sırası üzerindeki Sultan Dağları (2.519 metre), ilin Isparta ile sınırını çizer. Güneyde Orta Toros Dağları (Bolkar Dağları 3.480 metre) ile kuşatılan Konya`da  İç Anadolu volkanlarının bir bölümü yükselir. Orta Toros Dağları ile Obruk yaylası arasında kalan Konya Ovası, deniz seviyesinden ortalama 1.000 metre yüksekte olup, Türkiye`nin en büyük ovasıdır.
Yunak İlçesi ise  İç Anadolu Bölgesi’nde Konya İli’nin kuzeybatı bölümünde yeralan ve Konya İli’ne bağlı bir ilçe merkezi olup,Konya’ya uzaklığı 190 km dir. İç Anadolu Bölgesi’nde yeralan Yunak, doğuda Cihanbeyli ve Kadınhanı İlçeleri, güneyde Tuzlukçu ve Ilgın, kuzeyde Çeltik İlçeleri ile çevrilidir. İlçe batıda Afyon’un Emirdağ, kuzeydoğuda ise Ankara İli’nin Polatlı ve Haymana İlçeleri ile komşudur. Yunak İlçesi batısındaki Bayatkolu Dağı’nın batı eteklerinde hafif eğimli bir topografya üzerinde (1169-985) metre kotları arasında kurulmuştur. Yunak kuzey ve batıdan ilçeye doğru gelişmiş çok sayıda kuru derelerle (Karataş, Bayatkolu, Mollahalil Dereleri gibi) parçalanmış durumdadır.
İlçe merkezi, 38o49’ kuzey enlemi ile, 31o44’ doğu boylamı üzerinde yeralır. İlçenin ortalama yüksekliği 1071 m. meteoroloji istasyonunun yükseklği ise 1120m. dir. 2080 km2(208.002 hektar) yüzölçümü ile Konya İli’nin büyük ilçeleri arasındadır.  
 

YUNAK
64x64

İlçemizin Tarihi

Devamı...
64x64

Coğrafi Konumu

Devamı...
64x64

Nüfus

Devamı...
64x64

Yunak İsminin Verilişi

Devamı...
64x64

Ulaşım

Devamı...
64x64

Ekonomik Durum

Devamı...
64x64

Mahallelerimiz

Devamı...

Başkanımız

baskan
ABDULLAH EMRE DEMİRHAN
Yunak Belediye Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Aşure İkramı ( 2017 )
  • Yerel Yönetimler Sorumlu Mv. İlyas Şeker İlçe Ziyareti
  • Kalkınma Bakanı Lütvi ELvan ın İlçemizi Ziyareti
  • 15 Temmuz 2017 Etkinlikleri

Videolar

  • Sunucular Alo 140 Tanıtımı
  • Ünlüler Alo 140 Tanıtımı
  • İstikamet  Yunak ta Faaliyetler ve Dönüşüm  Abdullah Emre Demirhan
  • Abdullah Emre Demirhan ( Yunak Belediyesi )

TÜRKİYE CANIM FEDA

TÜRKİYE CANIM FEDA
Mevlana Kalkınma Ajansı