YUNAK BELEDİYESİ E-BELEDİYE ( ONLİNE ÖDEME ) YAPIM AŞAMASINDADIR. EN KISA ZAMANDA FAALİYETE GEÇECEKTİR.

YUNAK
YUNAK BELEDİYE BAŞKANLIĞI

Yunak ta Genç Komek Yaz Okulu Başladı

İlçemizden Haberler

Yunak ta Genç Komek Yaz Okulu Başladı

YUNAK’TA “ Genç Komek Yaz Okulu “ BAŞLADI
Yunak Kaymakamı Çıdırlıoğlu ve Başkan Demirhan Yaz Okulu Öğrencileri İle Buluştu

Yunak Komek Kurs Merkezi Genç KOMEK Yaz Okulu ‘nda yeni eğitim-öğretim dönemi başladı.Yaptığı Altın Dokunuşlarla ilçenin Sosyal ve Kültürel Dokusuna Katkı Sağlayan ve Eğitim Alanındaki Uygulamaları İle İlçeye Yeni Bir Pencere Açan Yunak Komek Kurs Merkezinde Genç Komek Yaz Okulu 400’e yakın öğrencinin katılımı ile başladı.Yunak Genç Komek Yaz Okulu’nda ; gençlerin dini ,milli ve manevi değerlerini öğrenerek yetişmesi ve aynı zamanda , spor ve sanatsal açıdan da gelişim sağlayarak tam donanımlı olarak gençlerin eğitimine destek olunması ve İlçe’nin hem sosyal hemde manevi olarak kalkınmasına katkı sağlaması hedefleniyor.8 hafta sürecek olan Genç KOMEK Yaz Okulu'nda sabah ve öğle gruplarında eğitim verilecek. Günde 3 saat Kur’an-ı Kerim, dini bilgiler, geri kalan 2 saatte de spor , sanat ve yüzme eğitimleri verilecek. Genç KOMEK Yaz Okulu 25 Ağustos'a kadar devam edecek.Yunak Genç Komek Yaz Okulu, 8-16 yaş grubu arası öğrencilere tatillerini hem öğrenerek hem de eğlenerek en verimli şekilde değerlendirmelerine imkan veriyor.Yunak Belediye Başkanlığı , Yunak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Yunak İlçe Müftülüğü gibi çok sayıda kurum ve kuruluşun katkısı ile başlayan Genç Komek Yaz Okulu, öğrencilerin manevi olarak eğitilmesinin yanında eğitim hayatlarına da katkı sağlıyor. Her yıl belli bir müfredata tâbi olarak çocukların her anına yönelik eğitimler, yayınlar, sanatsal ve sportif faaliyetleri yaş gruplarına özel olarak veren Yunak Genç Komek Yaz Okulu'nda bu yılki eğitimlerin yarısını Kur'an-ı Kerim ve değerler eğitimi alıyor.Yunak Genç Komek Yaz Okulu öğrencilere eğitimlerin yanında; Tarihi mekan ve müze gezileri , bilim ve sanat gezileri , şehir ve kültür gezi turları düzenliyor. Yaş gruplarına göre sınıfların oluşturulduğu, buna göre ayrı eğitim seti, kaynak, malzeme ve anı defterinin verildiği Genç Komek Yaz Okulu'nda kız öğrenciler ile erkek öğrenciler ayrı gruplar halinde, sabah veya öğleden sonra eğitim alıyor. Aynı müfedatla eğitimleri sürdüren yaz okulunda her branş için ayrı branş öğretmenleri derse giriyor.Yunak Genç Komek Yaz Okulu'na katılan ve derslerin yanında diğer etkinliklerle yaz tatillerini en verimli şekilde geçiren öğrenciler, Yaz Okulu'nda yeni arkadaşlar tanımaktan ve yeni bilgiler öğrenmekten mutlu olduklarını dile getirdiler.Yunak Genç Komek Yaz Okulu'nun çocukların dilinden anladığını belirten yaz okulu öğrencisi Azra Yıldırım , "Okullar kapandıktan sonra böyle bir eğitime ihtiyacımız vardı. Hem eğleniyoruz, hem öğreniyoruz. Çok güzel bir ortamda tatilimizi geçiriyoruz. Yaz Okulu'na kayıt yaptırabildiğim için kendimi şanslı hissediyorum” dedi.

“ Yunak Genç Komek Yaz Okulunda Verilen Dersler “

2 yıldır başarıyla sürdürülen ve alanında uzman 15 eğitimci ile faaliyetlerine devam eden Yunak Genç Komek Yaz Okulu'nda verilen eğitimin detayı şöyle ; Dinimiz ve değerlerimiz, Kur'an-ı Kerim, Hz. Peygamber'in hayatından kesitler, temel dini bilgiler ve değerler eğitimi.Resim, takı tasarım, basit dikiş bilgileri ,.bilgisayar,yüzme, futbol, basketbol, voleybol, ve satranç.Genç KOMEK Yaz Okulu 25 Ağustos'a kadar eğitim ve faaliyetlerini sürdürecek.

“ Kaymakam Çıdırlıoğlu ve Başkan Demirhan Öğrencilerle Buluştu “

Yunak Kaymakamı Fatih Çıdırlıoğlu ve Yunak Belediye Başkanı Abdullah Emre Demirhan ,Yunak Genç Komek Yaz Okulu’nun yeni dönem başlangıcında öğrencilerle bir araya geldi.Yunak "Genç Komek Yaz Okulu" yeni eğitim-öğretim dönemi, düzenlenen açılış töreniyle başladı.Yunak Komek Kurs Merkezinde düzenlenen açılış programına ; Yunak Kaymakamı Fatih Çıdırlıoğlu Yunak Belediye Başkanı Abdullah Emre Demirhan , Yunak İlçe Milli Eğitim Müdürü Barbaros Topaloğlu , Yunak Halk Eğitim Müdürü Süleyman Yıldırım , Yunak İlçe Müftülük Vaizi Ali Koçak Yunak Komek Kurs Merkezi Sorumlusu Ekrem Varol ve öğrenciler katıldı.Yunak Kaymakamı Çıdırlıoğlu , kendisine eşlik eden Başkan Demirhan ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Topaloğlu ile birlikte Yunak Komek Kurs Merkezi’nde buluştuğu kursiyer öğrencilere içinde eğitim setlerinin ,yardımcı araç ve gereçlerin bulunduğu çantalarını verdi.Kaymakam Fatih Çıdırlıoğlu , Yunak Komek Kurs Merkezinde düzenlenen törende öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada “ gençlerin yaz döneminde daha iyi vakit geçirmesi, milli ve manevi değerler ile spor ve sanatsal açıdan gelişim sağlamaları amacıyla hizmet veren Genç KomekYaz Okulu’nda başlayan yeni eğitim yılının hayırlı olması dileğinde bulundu.Yunak’ta başlayan bu kurslara katılan çocukların ve gençlerin tatilini yaparken aynı zamanda Genç Komek bünyesinde çeşitli branşlarda verilecek eğitimlere katılacağını belirten Çıdırlıoğlu , bu kursların hepsinin de birbirinden önemli olduğunu vurguladı.Kaymakam Çıdırlıoğlu , hep beraber dinini bilen, vatan sevgisiyle dolu bir yeni nesil yetiştirebilmenin gayreti içerisinde olduklarını dile getirerek, KOMEK’in bu bireylerin yetiştirilmesindeki katkı ve desteğine dikkat çekti. Kaymakam Çıdırlıoğlu , “Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tahir Akyürek’e , Yunak Belediye Başkanımız Sayın Abdullah Emre Demirhan’a , Yunak Komek Kurs Merkezi Sorumlusu Sayın Ekrem Varol’a ve emeği geçen herkese bu konuda teşekkür ediyorum.” dedi.Çıdırlıoğlu , Yunak Kaymakamlığı olarak da imkanlar ölçüsünde gençlere yönelik çeşitli hediyeler ve çalışmalar içerisinde olduklarını sözlerine ekledi.Düzenlenen açılış töreninde Yunak Belediye Başkanı Abdullah Emre Demirhan da konuşmasında, kursiyer gençlere seslenerek ; “Allah, gözünüzdeki parlaklığı daim etsin inşallah.” dedi. Yunak Genç Komek Yaz kursunun hayırlı olması temennisinde bulunan Demirhan , “İnşallah burada çok değerli, kıymetli bilgiler de alacaksınız. Özellikle Kur’an-ı Kerim dersini inşallah burada çok verimli bir şekilde alıp hayatımıza da onları uygulamış olacağız. Sizler bu kurslarda başarılı olursanız belediyemizin sizlere özel etkinlikleri ve sürprizleri de olacak. Sizler de bu etkinliklere iştirak etmiş olacaksınız. Allah muvaffak etsin. Ailelerinize de bizden selam söyleyin” diye konuştu.

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Yunak a Yeni Atanan İlçe Jandarma Komutanı Adem Güneş Göreve Başladı

YUNAK’A YENİ ATANAN İLÇE JANDARMA KOMUTANI ADEM GÜNEŞ GÖREVE BAŞLADI

Yunak İlçe Jandarma Komutanlığı görevine atanan Jandarma Üsteğmen Adem Güneş görevine başladı.Yunak İlçe Jandarma Komutanlığı görevini yapan Jandarma Üsteğmen Durmuş Şafak’ın tayininin Elazığ’a çıkmasının ardından ilçeye yeni Jandarma Komutanı atandı.Muş’un Varto ilçesinde Varto Komando bölük komutanı olarak görevli iken, Yunak İlçe Jandarma Komutanlığı’na atanan Üsteğmen Adem Güneş , görevine başladı.İlçe Jandarma Komutanlığında göreve başlayan Güneş ,Gümüşhane’nin Kelkit ve Muş’un Varto ilçesinde görev yaptı. Güneş 14 Ağustos 2017 tarihinde Yunak İlçe Jandarma Komutanlığında yeni görevine başladı.Yunak’ı kendi memleketi olarak gördüğünü ,küçük ve sevimli bir ilçe olduğunu ve insanlarının gayet sıcakkanlı ve samimi olduğunu ifade eden İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Adem Güneş , Yunak’taki görevini layıkıyla yerine getireceğini vurguladı.İlçe Jandarma Komutanı Güneş , yeni görev yeri olan Yunak ile ilgili ilk izlenimleri konusunda, " fazla uzun soluklu bir gezme imkanım olmadı ama azda olsa , ilçeyi tanıma imkanı buldum.Zaten bende bu toprakların ve bu memleketin çocuğuyum. İlçemizin insanları sade , samimi ve sıcakkanlıdır.Yunak çok güzel bir ilçe. Görev yaptığım süre içerisinde mutlu ve ilçe halkına faydalı olacağıma inanıyorum.Yeni görev yerim ve görevim , ilçe halkı ve benim için hayırlı olsun’’ şeklinde konuştu.Yunak Haber Medya Grubu olarak ; İlçemizde yeni göreve başlayan İlçe Jandarma Komutanımız Sayın Adem Güneş´e Yunak Halkı Adına Hayırlı olsun dileklerimizi iletiyor , ilçemize yapacağı hizmetler için şimdiden teşekkür ediyor ve de başarılar diliyoruz.

Adem Güneş Kimdir 
1989 yılında Konya’nın Akşehir İlçesi Yazla Mahallesi’nde doğan Adem Güneş , ilk ve orta öğrenimi Seydişehir’de , lise öğrenimini Kuleli Askeri Lisesi’nde tamamladı.2007 yılında Kuleli Askeri Lisesi’nden Mezun olduktan sonra 2011 yılında da Kara Harp Okulunu Bitiren Adem Güneş , Gümüşhane Kelkit ve Muş Varto Komando Bölük Komutanlığı görevlerinde bulundu.İyi derecede İngilizce bilen Güneş , evli ve bir çocuk babasıdır.

DEVAMI

Yunak ta Hacı Adayları Dualarla Uğurlandı

YUNAK'TA HACI ADAYLARI KUTSAL TOPRAKLARA DUALARLA UĞURLANDI

KONYA’nın Yunak ilçesinde 44 hacı adayı kutsal topraklara dualarla uğurlandı.Yunak’tan kutsal topraklara hac görevini yerine getirmek için giden 44 kişi dua ve gözyaşları ile uğurlandı. Diyanet İşleri Başkanlığı ve Yunak Müftülüğü organizasyonu ile hac görevini yerine getirmek için 44 hacı adayı Yunak Kênt Meydanı’ndan dualarla kutsal topraklara yolcu edildi.Hacı adayları için Yunak Çarşı Camii önünde veda programı düzenlendi.Yunak Kênt Meydanı’nda düzenlenen uğurlama törenine Yunak İlçe Müftüsü Yusuf Bektaş başta olmak üzere din görevlileri , hacı adayları, hacı adaylarının aileleri, dost ve akrabaları ile çok sayıda vatandaş katıldı. Uğurlama töreni Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Daha sonra ilçe müftüsü Yusuf Bektaş , bir konuşma yaparak hacı adaylarına sağ salim gidip dönme dileklerinde bulundu.Bektaş konuşmasında, “Hacılarımız inşallah bu kutsal görevlerini en iyi şekilde tamamlayıp dönerler. Hacılarımızı dualarla uğurlamak için buraya geldik.Sizler orada karşılaştığınız zorlulara karşı sabır göstermelisiniz. Giydiğiniz ihramın değerini bilerek hal ve hareketlerinize dikkat etmelisiniz. En küçük günahlardan bile kendinizi uzak tutmaya çalışmalısınız. Ziyaret yerlerinde kimseyi rahatsız etmemelisiniz” tavsiyelerinde bulundu. Bektaş , “Rabbim, dualarınızı, ibadetlerinizi kabul eylesin. Rabbim hepinizden razı olsun, razı olduğu kullar olarak ailenize kavuşmayı nasip eylesin." duasıyla konuşmasını tamamladı.

“ Hacı Adayları Seferi Namazı Kıldı “ 
20 Ağustos – 19 Eylül tarihleri arasında Yunak’tan kutsal topraklara hac görevini yerine getirmek için giden 44 hacı adayı Yunak Çarşı Camii’nde seferi namazı kılarak dua ettiler.Kılınan seferi namazının akabinde Hacı adayları ile tek tek görüşen Yunak İlçe müftüsü Yusuf Bektaş her birine “Rabbim ibadetlerinizi kabul buyursun” diyerek vedalaştı.Vedalaşma töreninde İlçe Müftüsü Bektaş , yapılacak yolculuk ve hac vazifesi ile ilgili kısa bilgilendirmeler yaparak tüm hacı adaylarına hayırlı yolculuklar diledi.Bektaş buradaki konuşmasında ; hac yolculuğu yapanların kesinlikle unutmaması gereken önemli hususlara vurgu yaparak hacı adaylarını bilgilendirdi.Bu önemli hususlar hakkı kısa bilgiler veren Bektaş , Aziz Kardeşlerim… Hac, Alemlerin Rabbi tarafından müminlere yapılan bir davettir. Hac, Allah’a, peygamberlere, âhirete iman gibi esasları pekiştirmektedir. Hac, Müslümanlara takva, sabır, sevgi, saygı, kardeşlik, fedakârlık, cömertlik gibi ahlâkî güzellikleri kazanma ve yaşama imkânı sunmaktadır. Hac, kulun Allah’a verdiği büyük bir sözdür. Rabbimizle yapılan bir ahitleşme ve misaktır.Haccın her bir farzı, her bir rüknü, her bir menâsiki Rabbimize verdiğimiz ruhî, kalbî, kavlî ve fiilî bir sözdür. Hac ibadeti iç içe geçmiş beş yolculuk olarak tanımlanmaktadır.Birinci yolculuk,(kalbe yolculuk) insanın iç dünyasına, kalbine yaptığı bir yolculuktur. Evden çıktığımız andan, ülkemize döneceğimiz ana kadar yaptığımız haccın kalbi bir boyutu vardır. İhramın, mikatın, telbiyenin, tavafın, sa’yin ve makam-ı İbrahim’in kalple ilgili boyutu unutulmamalıdır. İkinci yolculuk,(ahirete yolculuk) insanın ahirete, ebedi hayatına yaptığı yolculuktur. Bu açıdan baktığımızda ihram bir kefen, Mikat bir dünya değiştirme yeri, Arafat ise bir mahşerdir. Hac, yeniden dirilişin, mahşerin provasıdır. Üçüncü yolculuk ise,(kardeşlerimize yolculuk) kardeşlerimize yaptığımız hicrettir. Tavaf’ta dilleri, ırkları, renkleri, coğrafyaları farklı milyonlarca Müslüman kutsal topraklarda bir araya gelmektedir. Dolayısıyla hac ibadetiyle kardeşlerimize de hicret etmekteyiz. Dördüncü yolculuk, (tarihe yolculuk) tevhid tarihine yaptığımız yolculuktur. Hz. Âdem’le başlayan, Hz. İbrahim’le, Hz. İsmail’le kuralları yenilenen, Hz. Peygamber (s.a.s) ile süreklilik kazanan tevhid tarihine muhteşem bir yolculuktur. Mekke’ye, Medine’ye, medeniyete yolculuktur. Beşinci ve asıl yolculuk ise , Kabe’ye ve Kâinatın sahibine yapılan yolculuktur. Hac, bir anlamda ilâhî aşka bir yöneliştir. Sevgiliye doğru gitmektir. Kültürümüzde insanın kalbine Beytullah denmiştir. Kâbe’nin adı da Beytullah’tır. Çünkü Allah’ın tecelli edeceği en güzel mekân insan-ı kâmilin kalbidir. Dolayısıyla Kâbe’ye kalplerini kuvvetlendirmek için gidenler, bunun ilk ve temel şartının mümin kardeşinin kalbini kırmamaktan, onun saygınlığını çiğnememekten geçtiğini iyi bilmelidirler. Kıymetli Kardeşlerim, Hac, bütün ibadetleri içinde toplayan bir ibadettir. Hac tevhit eğitimidir, ahlâk eğitimidir, sosyal eğitimdir. Neyi niçin yaptığını bilmektir. Hac, büyük bir sınavdan, derin bir çileden geçip ateşte pişmektir. İmanları, gönülleri ve dertleri aynı; duaları, dilekleri ve yakarışları bir, milyonlarca Müslümanın bir araya geldiği ve tanıştığı, evrensel bir kongredir. Kardeşlerim , yolculuk esnasında çeşitli imtihanlardan geçeceksiniz.Bu imtihanın içinde sizin en büyük azığınız sabır olacaktır.Allahın evinde , Allahın misafirleri ile birlikte olacaksınız.Eğer Allahın misafirlerine , evine , haremine saygısızlıkta bulunursanız bu Allah’a yapılmış bir saygısızlık olacaktır.Hacı olmak bundan sonraki verdiğiniz sınavlarla mümkün olacaktır.Sevgili müminler , hacca gitmek nasip işidir. Elde olmayan sebeplerle hacca gitme imkânı bulamayan kardeşlerimiz, asla ümitsizliğe düşmemelidirler. Bilinmelidir ki; hacca gidebilme imkânını bulmanın sevinci ile hacca gidememenin yüreğimizde oluşturduğu hüzün arasında fark yoktur. Hatta bazen hacca gidememenin hüznü, gitmenin sevincinden Allah katında daha değerlidir.İbadetlerimiz, Müslüman kalma şuurumuzu diri tutan ve bizi Allah’a yaklaştıran kulluk görevlerimizdir. Hac, Peygamberimiz (s.a.s)’in ifadesiyle annemizden doğmuş gibi arınmış, temizlenmiş ve şuurlanmış olarak evlerimize dönmektir. Rabbim haccımızı mebrur, amellerimizi makbul eylesin. Hacca gidecek kardeşlerimize hayırlı yolculuklar diliyor, henüz gidememiş kardeşlerimizin en kısa zamanda gidebilmelerini Yüce Allah’tan niyaz ediyorum “ sözlerine yer verdi.Kutsal hac yolculuğuna çıkan Yunak’lı hacı adaylarının, ailelerinin ve yakınlarının katıldığı programın sonunda, gerçekleştirilen vedalaşma esnasında ise duygu dolu anlar yaşandı. Hacca gidenlerin yakınları da gözyaşlarına hâkim olamadılar. Kutsal topraklara hareket eden hacı adaylarının yakınları ise çok heyecanlı olduklarını programlar vesilesi ile hacca gidenlerin heyecanını paylaştıklarını söylediler. Duygulu ve mutlu anların yaşandığı uğurlama töreni için Yunak Kênt meydanına gelen yüzlerce vatandaş gözyaşlarıyla sevinci aynı anda yaşadı.Program yapılan duanın ardından tekbirler ve salâvatlarla hacı adaylarının otobüslere bindirilerek Konya’ya uğurlanması ile sona erdi.

DEVAMI

Başkanımız

baskan
ABDULLAH EMRE DEMİRHAN
Yunak Belediye Başkanı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • 15 Temmuz 2017 Etkinlikleri
  • YAZ ETKİNLİKLERİ
  • Cebrail Mah. Yörük Şenliği
  • Ahmet Davutoğlu ndan İlçemizi Ziyaret

Videolar

  • İstikamet  Yunak ta Faaliyetler ve Dönüşüm  Abdullah Emre Demirhan
  • Abdullah Emre Demirhan ( Yunak Belediyesi )
  • YUNAK BELEDİYE BAŞKANI ABDULLAH EMRE DEMİRHAN EKOPAZAR PROGRAMI
  • DRONE İLE YUNAK SEYRİ

TÜRKİYE CANIM FEDA

TÜRKİYE CANIM FEDA
Mevlana Kalkınma Ajansı